Multifunkční letecký simulátor

Image 1 Image 2 Image 3 Image 4
Multifunkční letecký simulátor
datum realizace: 31.12.2012
typ realizace: Simulační
lokalita: ČVUT v Praze, Fakulta elektrotechnická

Simulátor byl původně vyvinut jako výzkumný univerzální letecký simulátor pro Elektrotechnickou fakultu, ČVUT v Praze, kde je také instalován a používán.

Hlavní výhodou simulátoru je jeho variability v uspořádání kokpitu, což byl také hlavní požadavek zadavatele projektu. Jednotlivé prvky kokpitu je možné různě posouvat nebo vyměňovat. V simulátoru je tedy možné testovat a ověřovat různé palubní systémy a ovládací prvky.

V simulátoru je instalována v testovacím provozu nejmodernější elektromechanická pohybová plošina se šesti stupni volnosti vyvinutá společnosti Pragolet, s.r.o. Tímto je zaručena vysoká věrnost simulace včetně možnosti simulace krizových či poruchových stavů letadla.

Projekční systém je realizován na bázi čtveřice LCD monitorů, které pokrývají podstatné zorné pole pilota. Technologie provedení LCD obrazovek umožňuje zobrazení 3D scény.

Softwarové vybavení využívá leteckého simulátoru FlighGear.

References

  1. Thöndel E. „Linear Electromechanical Actuator as a Replacement of Hydraulic Cylinders for Electric Motion Platform for Use in Simulators“. 2nd International Conference on Applied Informatics and Computing Theory, WSEAS Press, 26. 9. 2011, Praha, 70-75.